Водостојот на реките, освен на Вардар, под февруарскиот просек

Од:

Водостоите на сите реки освен на Вардар се под февруарскиот просек, покажуваат најновите хидролошки мерења на Управата за хидрометеоролошки работи.

Нивото на Вардар на сите мерни станици е над просекот, освен на мерната станица кај Демир Капија каде е за 30 сантиметри пониско.

Под просекот за февруари скоро за трипати е нивото на реките Треска, Струмица и Сатеска, а за двапати е пониско нивото на Крива Река и Бабуна.

Кај езерата повисоко е нивото на Дојранското Езеро, додека нивоата на Охридското и Преспанското езеро се движат околу просекот.

 

 

Би можело да ве интересира

УХМР: До среда многу топло време со високи утрински и дневни температури

Нивото на Вардар во Скопје, Велес и во Демир Капија уште е високо

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Нивото на Вардар кај Јегуновце, Велес и Демир Капија трипати повисоко од просекот

Катерина Ѓуровски

Се излеа Вардар кај Раотинце, поплавени куќи

Катерина Ѓуровски

Обилните врнежи го зголемија нивото на Вардар кај Јегуновце, во Скопје и во Велес

УХМР: Нестабилно со врнежи од дожд, силен ветер и заладување

Ана Ололовска