Водата од Билјанини извори небезбедна за пиење

Од:

Водата од Билјанините извори на Охридското Езеро небезбедна за пиење, предупреди денеска Центарот за јавно здравје од Охрид.

Последните физичко-хемиски анализи на водата од изворите спроведени во текот на денешниот ден покажале присуство на патогени бактерии, па оттаму водата е биолошки неисправна и не е здравствено безбедна за пиење.

Наодите се доставени до соодветните инспекциски служби за натамошно постапување, а од Центарот за јавно здравје посочуваат дека во континуитет се следи состојбата околу квалитетот на водата од Билјанини извори за што благовремено ќе биде известувана јавноста.

Би можело да ве интересира

Сите плажи во Охрид годинава работеле на диво, без да плаќаат концесии

Акција во Охрид: Се урива првата дивоградба

Кристијан Ландов

Поради дефект без вода наслебата Долно Лисиче

Ана Ололовска

Поради дефект без вода корисниците од Долно Лисиче

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Сугарески: Реконструкција на многу патишта немаше од времето на Тито, ВМРО-ДПМНЕ остави пустош

Предраг Петровиќ

Антикорупциска влезе во Охрид и Струга – проверува кои плажи немаат концесионери и работат на диво

Кристијан Ландов