ВИДЕО: Пресуда за петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Од:

Кривичниот суд ја изрекува втората пресуда за случајот „Монструм“ кој се однесува на петкратното убиство кај Смилковското Езеро.

Случајот „Монструм“ го води судијата Огнен Ставрев, а застапници на обвинението се Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски.

За обвинетите се побарани максимални казни. Тројца од нив, односно Халил Демири и браќата Африм и Агим Исмаиловиќ, обвинети за кривичното дело „тероризам”, односно директно извршување на петкратното убиство.

Обвинетите Фејзи и Хаки Азири се товарат за кривично дело помагање на сторител во извршено кривично дело. Ослободен од обвинението беше Сами Лута, кој претходно се гонеше за „тероризам“.

Во петкратното убиство што се случи во пресрет на Велигден беа убиени четири момчиња на возраст од 18 до 21 година од населбата Радишани: Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацковски и Кире Трпковски, како и 45-годишниот рибар Борче Стевковски од селото Црешево.

Ова втора пресуда изречена за „Монструм“ од Основниот кривичен суд во Скопје

Би можело да ве интересира

Судењето против обвинетите за протести за случајот „Монструм“ продолжува на 19 април

Ана Ололовска

Ново рочиште против обвинетите за протести за случајот ,,Монструм”

Ана Ололовска

Скопје очекува Приштина да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Ана Ололовска

Африм Исмаиловиќ, осуден за случајот „Монструм“, е уапсен во Приштина по сообраќајна несреќа

Жарко Настоски

ВИДЕО: Протести за Монструм – на тапет ставени Фетаи, Кацарска, Русковска и Јовески

Габриела Димковиќ-Мишевска

Утре протест за „Монструм“, ќе бидат затворени улици во центарот на Скопје

Жарко Настоски