Во Врање повеќе се вакцинираат македонски отколку српски државјани

Од:

Во Врање продолжува трендот македонските државјани повеќе да се вакцинираат против Ковид-19 од граѓаните на Врање, јави дописникот на МИА од Белград.

Според податоците на Здравствениот центар (ЗЦ) од Врање, вчера во овој град во јужна Србија се аплиицрани вкупно 213 вакцини, од кои прва доза примиле 70 македонски граѓани, за разлика од 38 српски. Втора доза, пак, примиле 58 македонски државјани, за разлика од 47 Срби.

Прва доза Фајзер примиле 70 лица, а втора – 56 граѓани. Прва доза на кинескиот Синофарм е дадена во 38 случаи, а втора во 49 случаи. Руската вакцина Спутник В и Астра Зенека во Врање не беа аплицирани вчера, наведуваат од ЗЦ во Врање.

Според податоците, вкупниот број вакцинирани граѓани на Врање и од други градови во Србија, Северна Македонија и други земји во Спортската сала во Врање од почетокот на вакцинацијата до 27 јули е 77.736 лица.

Доколку се земат предвид сите достапни вакцини, првата доза им била дадена на граѓани од Србија во 28.106 случаи, лица од Северна Македонија примиле 12.258 дози, а државјаните на БиХ шест дози.

Што се однесува до втората доза, на Србите им се дадени 27.524 дози, на македонските државјани 9.717 и на државјаните на БиХ седум.

Би можело да ве интересира

Од октомври нова мерка – ќе се бара потврда за две дози вакцина

Вакцините „Фајзер“, донација од Бугарија пристигнаа во земјава

Нови правила за влез на македонските граѓани во Швајцарија, Белгија и во Австрија

Катерина Павлова-Николовска

МЗ: Вчера се аплицирани 13.493 вакцини

Ана Ололовска

МЗ: Вчера се аплицирани 15.424 вакцини

Ана Ололовска

Во два дена прва доза вакцина примиле само 4.019 граѓани

Катерина Павлова-Николовска