Во Стокхолм уапсен Дејан Давидовски, обвинет за настаните од 27 април

Од:

На аеродром во Стокхолм е уапсен Дејан Давидовски, кого македонските власти го бараат по потерница од Интерпол за настаните во Собранието од 27 април, потврдија за МИА од Јавното обвинителство.

Давидовски е уапсен на аеродромот во главниот град на Шведска, каде пристигнувал од Софија.

Во земјава веќе се преведуваат докази со кои ќе се бара негова екстрадиција, а тој бил уапсен на 7 април.

Давидовски бил во групата маскирани лица, кои упаднаа во Собранието и против него е покренато обвинение за сторено кривично дело по член „313“ од Кривичниот законик.

Би можело да ве интересира

Советот на јавни обвинители ги спаси од дисциплинска обвинителите кои не постапија на крававиот четврток

Васко Маглешов

Пресудата за 27 април е на 1056 страници, адвокатите сметаат дека рокот за жалба е прекраток

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Ќе се бара екстрадиција за Груевски како организатор на 27 април

Ана Ололовска

Кацарска нема да ги суди организаторите на „27 април“

Ана Ололовска

Ем помилувани за 27 април ем бараат два милиона евра трошоци за адвокатите

Васко Маглешов

Куќен притвор за тројца обвинети организатори на крвавиот четврток

Татјана Ташкова