Во штипската болница хоспитализирано уште едно лице со симптоми на труење од виничката сендвичара

Од:

Во штипската Клиничка болница на инфективното одделение е хоспитализирано уште едно лице со симптоми на труење, а кое во текот на викендот јадело сендвичи од виничката сендвичара.

Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека лицето е примено со дијареа и повраќање и е под лекарски надзор.

Инаку, на инфективното одделение со новиот случај бројот на хоспитализирани достигна до осум. Резултатите од земените мостри се уште не се готови и се очекуваат во текот на утрешниот ден, а сендвичарата е затворена.

Би можело да ве интересира

Сменети локациите за гласање на 14 избирачки места во Штип

Ана Ололовска

Одделот за неврологија во Штип се пресели, ќе се сместуваат пациенти со Ковид-19

А1он

Штипското инфективно одделение се шири за да ги прими сите пациенти со Ковид-19

А1он

Анализите ќе покажат колкава ќе биде казната за фирмата која е виновна за хаваријата во реката Брегалница

Ана Ололовска

Претепаната девојка од Штип: Татко ми почина од жал по мене, сега сум сама и без пари

Габриела Димковиќ-Мишевска

Почнува реконструкцијата на фасадата и промена на кровот на штипското осночно училиште „Тошо Арсов“

Ана Ололовска