Во кривичен рочиште за „Тврдина 2“

Од:

Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за случајот „Тврдина 2“ на Специјалното јавно обвинителство, во кој првообвинет е екс-началникот на Петтата управа, Горан Грујовски, како и шест вработени во УБК.

На обвинетите во случајот „Тврдина 2“ им се суди за фалсификување службена исправа и за уништување службена документација поврзано со незаконското прислушување. Документацијата е поврзана со двата система од нелегалното прислушување, кои соред СЈО, биле уништени во текот на 2014 година.

 

Би можело да ве интересира

Во среда втора пресуда за бегалецот Горан Грујевски

Васко Маглешов

Нови рочишта за „Титаник“ и „Тврдина 2“ на СЈО

Ана Ололовска

Нови рочишта за „Триста“, „Тврдина 2“ и „Топлик“ на СЈО

Ана Ололовска

„Тврдина 2“: Црни вреќи со хартија и регистри од третата зграда во МВР запалени на „Брест“

Ана Ололовска

На Горан Грујовски ќе му се суди во отсуство за „Тврдина 2“

Ана Ололовска

Во Кривичен рочишта за „Тврдина 2“ и „Титаник“ на СЈО

Ана Ололовска