Во Кавадарци промовирана „Успеси и заговори” од Стојан Андов

Од:

Во Домот на културата во Кавадарци синоќа беше промовирана книгата „Успеси и заговори” од Стојан Андов.

Во неа тој опишува настани од 1993 година. Во своето обраќање пред присутните, Андов рече дека народот воопшто не треба да се дели околу прашањето НАТО, или не. Бидејќи, како што нагласи, нема опстанок без НАТО. Додаде дека средените односи со соседите се многу важни.

-Македонскиот народ е најнамачен народ на Балканот и меѓу најнамачените во Европа. Во овој момент е многу важно со Грција и со Бугарија да постигнеме потрајни уредувања на нашите односи, за да се обезбеди безбедноста на идните генерации и да се отворат патиштата за инвестиции во нашата земја, за да има вработувања, а децата да останат во државава. Не треба да не збунува договорот со Бугарија, иако има провокативни изјави од угледни бугарски функционери, научници. Има и кај нас такво чувство кај некои луѓе, но мислам дека треба да има таков договор и тој да функционира. Тој договор е на неограничено време, но може да се откаже секогаш. Не е тоа нешто што не може да се запре, ако тргне на лошо, рече Андов.

Пред присутните говореа и Раде Силјан, Блаже Миневски и Љубомир Гајдов, кои го промовираа творештвото на Андов.

Извадоци од книгата читаа студенти по актерска игра од класата на професорот и актер Мето Јовановски при ЕСРА. Промоцијата се одржа во рамки на „Кавадаречка културна есен”.

Би можело да ве интересира

14,5 илјади евра отштета за клевета и навреда бара Фрчкоски од Стојан Андов

Ана Ололовска

Стојан Андов по забраната на книгата: Не очекував вакво нешто

Ана Ололовска

Судот ја забрани книгата на Стојан Андов поради тужбата на Фрчкоски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Црвенковски и Фрчкоски сакале да го тргнат Глигоров од политиката, Андов открива детали во книгата „Пред атентатот и по него“

Наум Локоски

Промоција на избрани дела од Стојан Андов

Ана Ололовска

Стојан Андов: Најпаметно решение е договор на власта и опозицијата за поддршка на уставните измени

Кристијан Ландов