Стојан Андов по забраната на книгата: Не очекував вакво нешто

Од:

Експретседателот на Собранието и автор на книгата „До атентатот и по него”, Стојан Андов, за „А1он“ вели дека ова е прв пат судот да забрани продажба на книга, што претставува лош преседан.

„Мислам дека ова е лош преседан во Македонија. Досега, не се случило судот да забрани книга. Јас сум ја напишам и сум ја дал на издавач. Имам тужба, по која треба да се утврди дали има клевети и навреди. Ќе се расчисти и ова, но вакво нешто не сум очекувал. Доколку имам материјални последици, ќе поднесам жалба. Лошо е да се воспостави ваква пракса“, вели Стојан Андов за „А1он“

Oсновниот суд Скопје 2 за „А1он“ потврди дека е донесена мерка за изрекување времена мерка забрана за продажба на книгата на Стојан Андов со наслов „До атентатот и по него” оти се имплицирала вмешаност во атентатот на Киро Глигоров на ексминистерот за внатрешни работи, Љубомир Фрчкоски поради повреда на личните права на тужителот.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

14,5 илјади евра отштета за клевета и навреда бара Фрчкоски од Стојан Андов

Ана Ололовска

Судот ја забрани книгата на Стојан Андов поради тужбата на Фрчкоски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Црвенковски и Фрчкоски сакале да го тргнат Глигоров од политиката, Андов открива детали во книгата „Пред атентатот и по него“

Наум Локоски

Промоција на избрани дела од Стојан Андов

Ана Ололовска

Стојан Андов: Најпаметно решение е договор на власта и опозицијата за поддршка на уставните измени

Кристијан Ландов

Во Кавадарци промовирана „Успеси и заговори” од Стојан Андов

Ана Ололовска