Во Дебар запленети 20 килограми марихуана

Од:

Припадници на Одделението за внатрешни работи од Дебар вчера во напуштен објект откриле и заплениле четири вреќи со марихуана.

– Вчера полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и ОВР Дебар, на излезот од Дебар, во стар напуштен објект во близина на Градскиот стадион, пронашле четири вреќи со марихуана, во вкупна количина од околу 20 килограми, изјави денеска Стефан Димоски од Секторот за внатрешни работи Охрид.

Тој додава дека по насоки на Јавен обвинител дрогата е предадена на вештачење, а се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Напуштениот објект каде што била скриена дрогата се наоѓа на излезот од Дебар на регионалниот патен правец Дебар – Струга.

Неофицијално се дознава дека дрогата била прошверцувана од соседна Албанија.

Би можело да ве интересира

Албански државјани уапсени во Италија и во Лондон поради шверц на дрога

Двајца скопјани и еден Бугарин шверцувале десет кила „трева“ во тетовско

Жарко Настоски

Лишена од слобода кичевчанка поради пронајдена дрога

Ана Ололовска

30-дневен куќен притвор за дилерка на дрога​ од Куманово

Ана Ололовска

Прeтрес во Битола, пронајдена дрога, приведено едно лице

Ана Ололовска

Приведен гостиварец за поседување дрога

Ана Ололовска