Во Царинска испостава „Табановце“, во товарно возило пронајдени осум лица мигранти

Од:

Во Царинска испостава „Табановце“, полициски службеници од Полициска станица Табановце, вчера во задниот товарен дел на паркирано товарно возило пронашле осум лица мигранти, од кои пет од Бангладеш, две од Пакистан и едно од Р.Турција.

Од МВР денеска соопштија дека вчера во 10.30 часот по пријава на М.Б.(53) од Р.Босна и Херцеговина, дека забележал оштетување на товарното возило, со странска национална ознака, кое го управувал, настанато додека бил паркиран во близина на Граничен премин Табановце, извршиле контрола на возилото.

– Притоа, во задниот товарен дел биле пронајдени осум лица мигранти (пет од Бангладеш, две од Пакистан и едно од Р.Турција), кои според пријавеното влегле во товарниот дел додека возилото било паркирано, се наведува во соопштението од МВР.

За настанот бил известен jавен обвинител, а мигрантите се предадени во Транзитен центар Табановце.

Би можело да ве интересира

Приведен арачиновец, превезувал мигранти од Бангладеш

Ана Ололовска

Истрага против 12 лица за сомнеж за криумчарење мигранти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Сузбиена организирана криминална група што криумчарела мигранти, приведени 10 лица

Ана Ололовска

БиХ и Пакистан потпишаа договор за реадмисија, насочен кон спречување на илегална миграција

Ана Ололовска

Најмалку 11 мигранти загинаа откако се преврти брод во близина на Тунис

А1он

ВИДЕО: Фатена група што пренесувала мигранти преку Македонија за 700 евра по човек

Жарко Настоски