Во близина на Неготино: Уапсен шверцер на мигранти

Од:

Полицијата вчера кај Железничката станица во Неготино, го уапси А.Г.(39) од Богданци.

При преглед во возило „ауди“, кое го управувал А.Г. се пронајдени се 11 лица мигранти од Сирија, од кои четири малолетници.

Претходно, тој бил забележан на регионален пат Демир Капија-Неготино, кај селото Тремник, но не застанал со возилото на даден знак од полициски службеник и се обидел да побегне, но набргу фил фатен и лишен од слобода.

А.Г. бил задржан во полициска станица, возилото е одземено, а мигрантите биле сместени во Прифатниот центар во гевгелија.

По целосно документирање на случајот, во координација со јавен обвинител, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Би можело да ве интересира

Вечерва приведен криумчар на мигранти, пронајдени 11 лица од Сирија

Предраг Петровиќ

Србин шверцувал осум мигранти од Сирија

УНХЦР: 186.000 мигранти и бегалци пристигнаа во земјите од јужна Европа

Стружанец со комбе шверцувал 33 мигранти

Горан Наумовски

Орбан: Вооружени мигранти нападнаа заедничката гранична патрола на Србија и Унгарија

Горан Наумовски

Обвинение против полициски инспектор за усмртената мигрантка кај Гевгелија

Предраг Петровиќ