Во Белград Конференција за инвестиции во обновливи извори на енергија

Од:

Во Белград почна Конференцијата за инвестиции во обновливи извори на енергија во земјите од Западен Балкан во организација на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и Кралството Норвешка на која учествува и ќе говори премиерот Димитар Ковачевски како и премиерите на Албанија и Црна Гора, Еди Рама и Дритан Абазовиќ и претседателот на Советот на министри на БиХ, Зоран Тегелтија.

Целта на Конференцијата е пред инвеститори од Кралството Норвешка да се презентираат можностите за инвестирање во капацитети за производство на струја од обновливи извори на енергија во земјите од Западен Балкан.

На официјалното започнување на Конференцијата на која воведни обраќања имаа претседателот на Србија, Александар Вучиќ и Андреас Б. Ериксен, заменик министерот за енергетика и специјалниот пратеник на премиерот на Кралството Норвешка. Претходно претседателот Вучиќ и заменик министерот за енергетика Ериксен ги пречекаа лидерите од Западен Балкан.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски да каже како е можно на се што испопотпишаа да создадат студена дипломатска војна со Бугарија

(ВИДЕО) Премиерот се скара и со пратеничка, дерење откако таа го обвини дека прави „селфи“ и не ја слуша

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Препукување Ковачевски-Апасиев: Премиерот му читаше што е параноја, пратеникот му цитираше антички филозоф

Катерина Павлова-Николовска

Прекршочна за „боксовите“ од градоначалникот за полицаецот во Крива Паланка

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Ковачевски: Новите инвестиции и работни места се потврда за успешните економски политики

Премиерот Ковачевски не одговара дали има 80 пратеници за измена на Уставот

Кристијан Ландов