Внатрепартиски избори во ДУИ следната година

Од:

На седницата на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, претседателот Али Ахмети предложи Советот да ја овласти Партиската изборна комисија да спроведе внатрепартиски избори информираат од партијата.

– Генералниот совет на Демократската унија за интеграција ја усвои одлуката за распишување на избори и ја овласти изборната партиска комисија да ги организира изборите во ограноците на Младинскиот форум и во Младинскиот форум како и во сите локални подограноци и ограноци на Демократскиот унија за интеграција во 2023 година. 2023-тата година е изборна година во Демократската унија за интеграција во сите локални подограноци и ограноци, освен во ограноците каде што годинава се одржаа изборите, додека во есента 2023 година се очекува да се одржи и 5-тиот Изборен конгрес на ДУИ.

Би можело да ве интересира

Функционери на огранокот од Чаир на ДУИ против градоначалникот Висар Ганиу

Таравари: За влез во Влада сакаме директори на Царина, УЈП… или ништо од коалиција

Анита Петровска Рајковиќ

Меџити: За уставни измени потребни се уште шест пратеници од ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

Ахмети: Застапувањето на жените во институциите го почнавме од нула, денеска сме среќни со постигнатото

Горан Наумовски

ВМРО-ДПМНЕ: По чија волја се поставува споменик на туѓа држава во Струга

Митева: Власта да престане со закани кон пратеници и да се соочи со реалноста дека крајот е неизбежен