ВМРО-НП: Земјите на ЕУ прифаќајќи ги санкциите кон Русија добиваат пристап кон разни фондови на Унијата, Владата да го отвори ова прашање на состанокот со Борел

Од:

Земјите на ЕУ прифаќајќи ги санкциите на Европската унија кон Русија добиваат пристап кон разни компензациони фондови на Унијата со што поголем дел од штетите кои ќе ги имаат како национални економии ќе им бидат компензирани, велат од ВМРО-Народна партија.

„Затоа ВМРО-Народна партија ја повикува македонската Влада на утрешниот состанок со високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Жосеф Борел да го отворат истото прашање и за Македонија, особено ако знаеме дека истите фондови се отворени и за земји-кандидати за членство во унијата, затоа што штетите кои македонската економија ги трпи не се воопшто мали, а притоа многу фирми се на удар токму поради санкциите кои што Македонија и ги воведе на Русија“, соопштува ВМРО-Народна партија.

Би можело да ве интересира

ВМРО-НП: Остро се спротивставуваме на иницијативата за увоз на отпад за согорување како алтернативно гориво

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Македонската влада да влезе во преговори за купување дронови од Турција

Ана Ололовска

ВМРО-НП: ВМРО-ДПМНЕ продолжува да биде носител на антибугарската хистерија во С. Македонија

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Поддржуваме промена на Уставот

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Заклучоците што ги гледа сега македонската јавност се договорени пред повеќе од две години

Ана Ололовска

ВМРО-НП предлага: На прославите на Илинден во Крушево да нема политички говори

Горан Наумовски