ВМРО-НП: Се спротивставуваме на идејата за промени во Законот за надворешни работи, МНР ќе почне да наликува на секта

Од:

ВМРО-Народна партија преку писмено соопштение информира дека се спротивставува на идејата за промени во Законот за Надворешни работи со кој законски ќе се бара 80% од амбасадорите да бидат вработени во Министерството за Надворешни работи или т.н. дипломати од кариера.

„ВМРО-Народна партија смета дека на тој начин се оневозможува достап до овие значајни места за видни и докажани личности од многу области: писатели, уметници, новинари, доктори, бивши министри, па дури и академици.

Наспроти тоа ќе бидат фаворизирани само вработените во МНР кои пак ќе ни бидат претставени како експерти, а најголем дел од нив знаеме дека се вработени под чисто партиски клуч.
Впрочем не постои ниту една анализа од која можеме да видиме дека т.н. експерти имаат поуспешни резултати од амбасадорите кои се дојдени од други сфери.

ВМРО-Народна партија стравува дека на овој начин МНР ќе почне да наликува на една секта, недопирлива и затворена за надворешниот свет.

Затоа, ВМРО-Народна партија смета дека овие измени на Законот за Надворешни работи не треба да бидат прифатени“, велат од ВМРО-Народна партија.

Би можело да ве интересира

ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз на сите вакцини одобрени од СЗО, граѓаните да одберат каква ќе примат

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Зошто сè уште нема брзи ПЦР тестови во аптеките во Македонија?

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Мерките за влез и излез од државата се апсурдни, побезбедно е да се оди во Тирана отколку во Чаир

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Додека сите држави ги пополнуваат и последните цистерни со нафта, од нашата држава нема акција

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Ги поддржуваме мерките, но одлуката за полициски час од 16:00 има одредени слабости

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Министрите да ги исплаќаат долговите кон фирмите за економијата да не застане