ВМРО-НП: Од следните редовни парламентарни избори да се модификува концептот на техничка влада

Од:

„ВМРО-Народна партија будно ја следи постапката за формирање на техничката Влада која ќе ги организира и спроведе претстојните предвремени парламентарни избори и притоа предлага да од следните редовни парламентарни избори се модификува концептот на техничка влада со тоа што ќе се намали времетраењето од сто дена на еден месец пред одржувањето на изборниот процес.

ВМРО-Народна партија го поддржува овој процес и во ред е да и овој изборен циклус кој претстои, заврши по претходно договорените правила, меѓутоа ваквата промена се предложува од проста причина што периодот од сто дена одзема премногу време и простор за работа на претходно избраната Влада.

Со ваквиот потег Македонија ќе докаже дека е демократски созреана и дека е конечно спремна да се носи со демократските предизвици кои произлегуваат од принципите врз кои се води и управува оваа држава“, се вели во соопштението на ВМРО-Народна партија.

Би можело да ве интересира

ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз на сите вакцини одобрени од СЗО, граѓаните да одберат каква ќе примат

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Зошто сè уште нема брзи ПЦР тестови во аптеките во Македонија?

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Мерките за влез и излез од државата се апсурдни, побезбедно е да се оди во Тирана отколку во Чаир

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Додека сите држави ги пополнуваат и последните цистерни со нафта, од нашата држава нема акција

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Ги поддржуваме мерките, но одлуката за полициски час од 16:00 има одредени слабости

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Министрите да ги исплаќаат долговите кон фирмите за економијата да не застане