ВМРО-НП: Мерките за влез и излез од државата се апсурдни, побезбедно е да се оди во Тирана отколку во Чаир

Од:

ВМРО-Народна партија смета дека одлуките на Комисијата за заразни болести ја прават Македонија земја со најригорозни мерки во Европа, во однос за влез и излез од државата.

„Сметаме дека овие мерки стануваат помалку апсурдни кога едноставната анализа на бројки ни покажува дека многу побезбедно е да се оди во Тирана отколку во Чаир, или во Софија отколку во Штип“, се наведува во партиското соопштение во кое се додава дека македонскиот граѓанин денеска е најизолиранот граѓанин во Европа.

Од оваа партија ја повикуваат Комисијата за заразни болести сериозно да ги преиспита своите одлуки бидејќи, како што велат од таму, во цела Европа сега е тренд на олабавување на мерките и отварање на границите.

„Ваквата изолираност сериозно може да наштети на економијата на Македонија, но и кога ќе почнат туристичките бранови да не ги тераме туристите да бараат други патишта, комуникации и повторно непотребно да ја изолираме Македонија“, стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз на сите вакцини одобрени од СЗО, граѓаните да одберат каква ќе примат

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Зошто сè уште нема брзи ПЦР тестови во аптеките во Македонија?

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Додека сите држави ги пополнуваат и последните цистерни со нафта, од нашата држава нема акција

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Ги поддржуваме мерките, но одлуката за полициски час од 16:00 има одредени слабости

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Министрите да ги исплаќаат долговите кон фирмите за економијата да не застане

ВМРО-НП: Македонија успеа да го одржи зацртаниот правец да ги заокружи стратешките заложби

Ана Ололовска