ВМРО-НП: Да се прекине со бадникарските огнови – традиција која нема ништо општо со христијанските обичаи

Од:

ВМРО-Народна партија упатува апел до Македонската православна црква да уште веднаш се започне со кампања за штетноста на бадникарските огнови како од верски аспект така и од еколошки, особено сега кога процентот на загаденост во градовите низ Македонија е на највисоко ниво.

ВМРО-Народна партија смета дека и оваа година нацијата треба да се придружува кон повиците на МПЦ за прекинување на оваа хибридна традиција која нема ништо општо со традиционалните христијански обичаи.

„Токму поради овие причини упатуваме апел и до нацијата достојно да го прослави овој голем христијански празник во духот на православието со богослужби во христијанските храмови ширум Македонија“, соопшти партијата.

Би можело да ве интересира

ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз на сите вакцини одобрени од СЗО, граѓаните да одберат каква ќе примат

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Зошто сè уште нема брзи ПЦР тестови во аптеките во Македонија?

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Мерките за влез и излез од државата се апсурдни, побезбедно е да се оди во Тирана отколку во Чаир

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Додека сите држави ги пополнуваат и последните цистерни со нафта, од нашата држава нема акција

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Ги поддржуваме мерките, но одлуката за полициски час од 16:00 има одредени слабости

Ана Ололовска

ВМРО-НП: Министрите да ги исплаќаат долговите кон фирмите за економијата да не застане