ВМРО-ДПМНЕ: Заев вети членство во ЕУ и НАТО без задирање во националните интереси

Од:

Зоран Заев вети брзо членство во ЕУ и НАТО без да се задира во идентитетските прашања и без да се склучуваат какви било договори на штета на националните и државни интереси, наведува ВМРО-ДПМНЕ во пишаната реакција на изјавата на премиерот Заев дадена на средбата со граѓанските организации.

dobivaj vesti na viber

Според ВМРО-ДПМНЕ, тоа што Заев сега го говори, ослободување на препораката од дополнителните услови Македонија го имаше до 2015 година, односно, како што се наведува, до моментот кога СДСМ крајно неодговорно ја втурна земјава во политичка криза.

– Граѓаните не смее да бидат манипулирани. Граѓаните паметат дека Радмила Шекеринска ветуваше решавање на прашањето за името во рок од шест месеци и брзо членство во ЕУ и НАТО. Новата власт има обврска да го реализира тоа што го вети, се вели во реакцијата.

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека ќе продолжи да ги користи сите меѓународни контакти за да лобира за што е можно поскоро отпочнување на преговорите за влез во ЕУ и добивање на покана за членство во НАТО. Само со остварување на овие цели, како штос е наведува, ќе се исправи неправдата која и беше нанесена на земјава.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Попов: Власта на СДСМ и ДУИ освен лаги немаат ништо друго понудено на младите

Николоски: Спречување на негирањето од бугарска страна е можно само со создавање на национална политика и влада која што ги штити македонските национални интереси

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Талески: Наместо проекти, градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ удираат по џебот на граѓаните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Јовановски: Во време на криза Стојкоски троши 600.000 евра за непродуктивни трошоци

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Четврта највисока годишна инфлација во Европа е успехот на оваа криминална власт

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Бугарското МНР меѓу редови вели дека со СДСМ им оди работата, па сега подготвуваат нов документ со уцени за Македонија

Ана Ололовска