ВМРО-ДПМНЕ: Време е СДСМ да си замине

Од:

„Зоран Заев и СДСМ ги уништуваат и така малите енергетски капацитети кои ги има Македонија. Наместо инвестиции во нови капацитети, власта едвај ги одржува старите.

Нема месец, а да не испаѓа од употреба некој од блоковите во РЕК Битола. Загубите се нижат, а никаде ги нема најавените инвестиции во термоелектраните. Нема филтри, механизација, ниту нови јагленокопи. Термоелектраните се оставени сами на себе.

Власта вети многу, а не реализираше ништо. Нивото на реализација на програмата на СДСМ изнесува само 2%“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

„Власта најави и дека ќе ги изгради и хидроакумулациите Чебрен и Галиште. Три години како се на власт, немаат отпочнато ниту со изготвување проектна документација.

Три години власта ништо не направи на полето на енергетиката. Три години трпиме само загуби.

Време е СДСМ да си замине. По 12 април следува обнова на Македонија со ВМРО-ДПМНЕ“, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев: Обезбедуваме светски инфраструктурни стандарди за инвеститорите за брз и ефикасен транспорт

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Костовски: Додека Спасовски уверува дека граѓаните се безбедни во реалноста децата се бодени со ножеви

(ВИДЕО) Стоилковски: Спасовски да го испита долгот на СДСМ кој изнесува 2,5 милиони денари

Татјана Ташкова

Заев од Битола: Само со мерката „Мој ДДВ“ над 3 милиони евра веќе се враќаат во семејните буџети

Заев во Битола: Прочистување во судството мора да има, да се одвојат чесните од нечесните судии и обвинители

ВМРО-ДПМНЕ: Додека економијата тоне, здравството колабира, земјоделството умира, Заевци се богатат

Татјана Ташкова