ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС скрати 213 милиони денари наменети за факултетите

Од:

ВМРО-ДПМНЕ ја обвини Владата на СДСМ за лицемерство во образованието зашто скратила 213 милиони денари наменети за универзитетите и факултетите низ државата, наместо ветувањата за подобри услови во високото образование.

– Заев, Десковска, Туфегџиќ, Богоев и останатите во текот на изборите ветуваа квалитетно високо образование и подобри услови за студирање, а сега од позиција на власт само блокираат инфраструктурни проекти, укинуваат мерки и кратат финансии за образованието. СДС скрати цели 30 проценти од буџетот за универзитетот во Охрид. СДС крати и 50 проценти од парите наменети за ФИНКИ. Ниту Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и Универзитетот „Гоце Делчев“ не останаа имуни на негрижата од страна на СДС. За жал, од оваа негрижа најмногу ќе страдаат студентите, рече на прес-конференција Јован Јаулески од Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ.

Додаде дека новата Влада е антиреформска зашто не носи прогрес во образованието туку уназадување, а студентите, како што рече, се свесни дека се изманипулирани.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Учебната година со физичко присуство се одвива успешно

Мисајловски: Одбивањето на оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал и дека не чуствуваат одговорност

СДСМ: Мицкоски нека си ги пакува куферите после седмиот изборен пораз по ред, нема да го примат ниту во Белиот дворец

А1он

Кузеска: Мицкоски подмолно ги злоупотребува чувствата на семејствата на трагично загинатите во Тетово

Тасевска: Каматата веќе не смее да биде повисока од долгот, усвоени измените на Законот за облигациони односи

СДСМ: Ништо не се менува во ВМРО-ДПМНЕ, партијата на Мицкоски знае само да работи против интересите на граѓаните