ВМРО-ДПМНЕ: Судот да ја утврди деловната способност на дезертерот Ковачевски за да се види дали неспособноста му е прогресирана

Од:

Штом Ковачевски дезертирал од служење на воен рок со тапијата за ТРАЈНО НЕСПОСОБЕН, тогаш постојат основани сомненија, врз основа на членовите 34, 35, 36, 37 и 38 од Законот за вонпарнична постапка, да се поведе процес за испитување и одземање на неговата деловна способност велат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

-Штом знаел да трча по оправданија за неспособност кога требало да одговори на повикот на државата, тогаш сега кога е Премиер треба да се утврди дали е во состојба да ја врши функцијата. Штом имал дијагноза за трајна неспособност тогаш, сега треба да се види дали НЕСПОСОБНОСТА прогресирала или е статус-кво. Деловната способност е особено важна за функцијата Премиер, па затоа го повикуваме судот веднаш да реагира се вели во соопштението од партијата.

Би можело да ве интересира

Николоски: Со случајот со Онишченко нарушена е безбедноста на Македонија и загрозен е меѓународниот имиџ

Ана Ололовска

Митева: Власта на чело со Ковачевски дала согласност за тарифникот на Катастар со кој се предвидува поскапување на услугите

Ана Ололовска

Антовски: РЕК Битола склучила коруптивен договор – за истиот тендер оваа година платила 7 милиони евра повеќе од минатата година

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е рекордер по мизерија, со ваква власт граѓаните повеќе ни храна не можат да си дозволат

Ана Ололовска

Ковачевски: Први сме во регионот во енергетска трансформација, можеме да станеме зелен центар на Европа

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачевски: На изборите во 2024 година ВМРО-ДПМНЕ ќе доживее пораз

Ана Ололовска