ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со предизборен поткуп се обидуваат да ја ублажат катастрофата што ги очекува во април

Од:

„СДСМ соочени со пораз се обидуваат со предизборен поткуп да ја ублажат катастрофата која ги очекува во април.

Во обид да спаси колку што може, СДСМ предизборно врши брутална партизација во државната компанија АД ЕЛЕМ каде распиша оглас во кој се предвидени 200 вработувања.

Покрај АД ЕЛЕМ, со предизборни вработувања ги партизира и останатите државни енергетски компании. Во РЕК Битола вработи 200, а во МЕПСО вдоми 63 свои партиски војници на само 8 дена пред техничка влада“, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Повеќе од јасно е дека СДСМ во очи на изборите безмилосно ги троши буџетските средства за да ги награди своите партиски војници имајќи предвид дека во овие компании платите се неколкукратно повисоки од просечната плата во Македонија. Не се вработуваат инженери или други стручни лица потребни за работа, туку разни советници, книговодители и раководители.

Истиот принцип СДСМ и Заев го спроведуваа на почетокот на мандатот кога во компаниите си ги вработија децата на функционерите и советниците кои претходно одработуваа за нив во минатата кампања.

Додека повеќе од 70% од граѓаните во Република Македонија земаат плата пониска од просечната а 500.000 едвај преживуваат, партискиот кадар на СДСМ и роднините на нивните функционери земаат дебели натпросечни плати во државните компании.

Животот кој го ветија го обезбедија само за своите фамилии, а за македонските граѓани СДСМ донесоа сиромаштија и порази.

Токму затоа Заев и СДСМ ќе бидат жестоко поразени на 12-ти април. СДСМ и Заев ќе бидат казнети заради бедата која ја донесоа и сите криминали, измами и неправди изминативе три години.

После 12-ти април следува одговорност и обнова на Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Заев и СДСМ никогаш повеќе!“, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку писмено соопштение.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Коалицијата помеѓу СДСМ и БЕСА е коалиција за продолжување на криминалното владеење

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Сите кои ги делат нашите принципи се добредојдени, како ДУИ ќе се позиционира, зависи од нив

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Ѓорѓиевски: Народот силно покажа дека Луј Витон судството мора целосно да се демонтира

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Мали шансите за предизборно коалицирање со албанска партија

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да престане да шири неоснована паника, ситуацијата е под контрола

Ана Ололовска

Заев: Коалицијата со Беса е историска и победничка

Габриела Димковиќ-Мишевска