ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ на Ковачевски да има доблест и да гласа интерпелација на Џафери

Од:

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Обнова на Македонија ќе поднесе интерпелација за претседателот на Собранието на Македонија заради недоличното однесување, сите прекршувања на Деловникот за работа на Собранието, прекршување на Уставот на Македонија, како и за навредите на Џафери кон вработените во Собранието велат од ВМРО-ДПМНЕ.

– Ги повикуваме сите пратеници во Собранието на Македонија да ја поддржат интерпелацијата за Талат Џафери. Исто така Ковачевски треба да излезе од скутот на ДУИ и пратениците на СДСМ да ја поддржат интерпелацијата на Талат Џафери. Автократот Џафери покаже дека не е достоен да биде претседател на Собранието заради неговиот примитивизам, кршење на Деловникот и Уставот и недемократско однесување. Џафери вулгарно ги навредуваше вработените во Собранието. Џафери контактирал со Чеченски политичар кој е безбедносен ризик за државата заради блискоста со Кремљ. Џафери ги заклучуваше пратениците во Собранието. Што уште треба да направи Џафери за Ковачевски да се охрабри и како лидер на СДСМ да побара негова оставка. Постои основан сомнеж дека и Ковачевски и ДУИ намерно провоцираат сценарио во Собранието кое треба да биде дефокус од реалните проблеми, неспособноста и криминалот на власта се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Спасовски: ВМРО-ДПМНЕ мора да одлучат дали ќе се приклучат на блокот за ЕУ или ќе останат во заложништво на Левица

СДСМ: Откако потонаа лагите за бугаризација нови небулози на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ за редефинирање

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: ДУИ И СДС во договорот за коридорите, вметнале најмалку 5 специјалисти за надзор, кои во следните 5 години, ќе земаат месечна плата од 36.500 евра

Ана Ололовска

Митева: Македонија според „Фридом Хаус“ е во друштво на земји каде владее хибриден режим, ова е одлика на нефункционална влада

Ана Ололовска

Митева: Дали молкот на Ковачевски значи дека прифатил Македонија да стане држава на два народи?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: Мицкоски молчи за ЕУ, а неговите коалициски партнери се за Русија

Ана Ололовска