ВМРО-ДПМНЕ пред конечна одлука за референдумот – Секој да постапи по сопствен избор

Од:

Секој граѓанин да постапи по свое убедување за референдумот на 30 септември, ова е пораката која јавноста најверојатно ќе ја слушне вечерва од седиштето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Исходот ќе произлезе од силниот притисок од надвор и пораките од членството внатре. Раководството на партијата во текот на денот одржува средби со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, а за попладнево се закажани состаноци на Извршниот и на Централниот комитет.

Неофицијално, пораките кој партискиот лидер Мицкоски ги упати во говорот од протестниот марш во Кичево, се насоките околу кои се движат размислувањата на мнозинството во ВМРО-ДПМНЕ.

„Кој е Христијан Мицкоски да му каже на народот што треба да прави? Да се обидува да го замајува со скапи маркетиншки трикови и странски пи-ар советници, кој ми го дал мене ова право?“, рече Христијан Мицкоски на 3 септември од Кичево.

Поранешни функционери и основачи на ВМРО-ДПМНЕ, јавно повикаа да се излезе да се гласа на референдумот, додека пратеникот Антонијо Милошоски активно води кампања за бојкот.

Официјалниот став за референдумот ВМРО-ДПМНЕ досега повеќе пати одложуваше да го соопшти на јавноста, иако е познато дека не се согласуваат со начинот на кој е формулирано референдумското прашање, како и дека се противат на Договорот со Грција. Овие ставови лидерот Мицкоски им ги соопштил и на странските дипломати кои деновиве беа во посета на Македонија, во знак на поддршка за референдумот. Мицкоски лично и на германската канцеларка Меркел и кажал дека добиле навигација од средбите со граѓаните и конечената одлука за референдумот ќе ја соопштат неделава.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

СДСМ: Политиките за извлекување од сиромаштија даваат резултат, зголемување на животниот стандард и намалување на трошоците кај 300.000 граѓани

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: 22% од граѓаните едвај преживуваат, 7% од пензионерите се на раб на егзистенција

Ана Ололовска

Мицкоски: Од денеска ВМРО-ДПМНЕ излегува на улиците

Татјана Ташкова

ВМРО-ДПМНЕ: Заев три години колку што е на власт не направи ништо за граѓаните и подобрување на животниот стандард

(ВИДЕО) Стоилковски: Заев е само пример како картелот на власт, октоподот, ја злоупотребува власта за лични богатења

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стојаноски: Ѓорче Петров никогаш немал понеспособен градоначалник од Наумоски

Ана Ололовска