ВМРО-ДПМНЕ: Пописот по стандарди и методологија на Заев е само една политичко-пазарџиска операција

Од:

„Намерата на власта да спроведе попис без почитување на европските стандарди и според методологија на Заев е гаранција дека тоа нема да биде статистичка туку политичко-пазарџиска операција.

Затоа во скратена постапка, без претходна јасна методологија носат закон за попис кој нема општествен консензус.

Дополнително тоа што истиот попис е врзан со врзан потпис, говори дека се подготвува фалсификат од кој нема да има корист никој, а најмалку Македонија“, велат ВМРО-ДПМНЕ.

„Голем број земји во Европа ги одлагаат своите пописи поради епидемијата, а Заев насила турка попис за да може да ги прикрие своите однапред штелувани резултати.

Јавноста и ВМРО-ДПМНЕ остро се спротивставуваат на политичкиот пазар на Заев и доколку власта оди со носење на овој насилен закон, спротивен на европските стандарди за попис, ВМРО-ДПМНЕ ќе почне иницијатива на собирање потписи во Министерството за правда и како резултат на таа иницијатива ќе достави предлог-закон во Собранието со кој што ќе се поништи законот за попис“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Тодоров до Мицкоски: Додека јас се борев против Заев, ти градеше хидроцентрали – оди си

Кристијан Ландов

ВМРО-ДПМНЕ: Со тоа што не набави вакцини против корона Филипче ги осуди граѓаните на смрт

Ана Ололовска

Мицкоски за интерпелацијата на Спасовски: Ќе ги поддржиме Алијанса и Алтернатива и ќе му изгласаме недоверба

Габриела Димковиќ-Мишевска

ВМРО-ДПМНЕ: Скандалозно е што СДСМ собира партиски војници за државен попис

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев преку Мијалков покажа дека постои мафија во државата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николоски: Власта уште еднаш докажа дека е во договор со криминалците во државата

Катерина Павлова-Николовска