ВМРО-ДПМНЕ: Оставката на Богоевски е само затскривање на големите криминалци во владата

Од:

„Зоран Заев и Павле Богоевски се криминалци. И за Заев и за Богоевски постојат тонски записи од вршење на криминал. И Заев и Богоевски се криминалци.

Заев и Богоевски можат да соработуваат само во затвор. Оставката на Богоевски е само затскривање на големите криминалци во владата, како Зоран Заев. Тој иако целата јавност го виде како бара мито во висина од 200.000 евра се уште е на слобода затоа што судството е под негова контрола. Претходно Заев беше аболициран за криминал тежок 8 милиони евра.

Заев пред целата македонска јавност во ек на кампањата за референдумот повика на поткуп за гласање, а разрешница за случајот нема.

Оставката на Богоевски е само бледо затскривање зад моралноста, а Заев кој е жив фатен во криминал се уште е на позицијата премиер, а постапките против него се прекинати.

Наместо само оставка потребна е кривична одговорност. Вистинската казна треба да стигне преку правосудните органи и непречено одвивање на кривичната постапка.

Местото на Богоевски не е во политиката исто како и на Заев, неговото место е во некоја казнено поправна установа, каде друштво ќе му прави Зоран Заев, кој исто така ќе одговара за своите криминали по враќањето на правната држава“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ: Алтернатива наместо да стане коректор, станува партнер на криминалната дружина

Катерина Павлова-Николовска

Со потписи на пратеници и градоначалници доставена кандидатурата на Мицкоски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Владата задоцни со замрзнувањето на цените

Арсовски: ФИТР да ги поддржи стопанството и младите научници иноватори, а не да дава грант од 2.400.000 денари за рецепт за пица што го има на Гугл

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Покачувањето на цената на кесите во време на криза е само уште една нерационална мерка на власта

(ВИДЕО) Митева: Во ваков траорен миг не треба да се размислува за промоција, потребна е одговорност

Ана Ололовска