ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ остави метла пред Собрание за Павле Богоевски

Од:

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Дафина Стојановска од пред Собранието со метла му порача на премиерот Зоран Заев да не се мисли и прв да го смете Павле Богоевски од пратеничка функција по скандалот со објавената аудио снимка.

dobivaj vesti na viber

Таа го повика Богоевски како што тој пред три години барал правда за сите, да застане на страната на правдата и да си даде оставка од функцијата затоа што признал дека извршил кривично дело.

„Богоевски призна дека нелегално купувал наркотични супстанци и го прекршил законот. Како што слушнавме на снимката од анонимен свиркач, Богоевски набавувал кокаин, па прашуваме дали тој има легитимитет како пратеник да одлучува во име на народот. Богоевски треба да одговори од каде вршел набавка, дали ја препродавал дрогата и колку време е корисник на нарко-супстанци. Доколку е чист уште вчера требаш да направи тест за дроги. Ги повикуваме надлежните институции и ОЈО да покрене постапка и да го затвори случајот, а Заев веднаш да се фати за метлата. Ако нема, еве ние му оставаме една пред Собрание“, изјави Стојановска.

Пратеничката, во име на опозициската ВМРО-ДПМНЕ кажа дека во рамки на законските можности ќе покренат иницијатива пред Собранието со цел Богоевски да го напушти законодавниот дом односно да му се одземе мандатот.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ковачки: Насилството пред Собрание е дело на полициски инсталации

Кузеска: Насилството го покажа вистинското лице на анти европската коалицијата ВМРО ДПМНЕ – Левица

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и СДСМ со тоа што го прифатија предлогот одбраа да бидат против народот – Ултиматум, НЕ БЛАГОДАРАМ

ВМРО-ДПМНЕ: Јазикот не е гарантиран, власта на Ковачевски прифаќа Бугарија да ни ги пишува учебниците

Ковачки: Власта со предлогот и овозможува на Бугарија целосен диктат, или асимилација или континуирано вето во процесот на преговори

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Народот кажа масовно и гласно „не“ на ултиматуми, денес повторно протест во 19 пред Влада

Ана Ололовска