ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа да гласа за една изборна единица во замена за шпицен кандидат

Од:

Централниот и извршниот комитет на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, одбрале лидерот на партијата Христијан Мицкоски да одбере кој ќе биде кандидат за идни министри во техничката влада. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, кажа дека кандидатите избрани од Мицкоски ќе треба да се погрижат да има фер и демократски избори на 12 април. Мицкоски добил поддршка тој да биде мандатар по изборите.

dobivaj vesti na viber

„Комитетите дадоа поддршка на Мицкоски да биде кандидат за мандатар по завршување на изборите на 12 април, на кои што ВМРО-ДПМНЕ ќе издвојува победа. На предлог на кабинетот на Мицкоски беше разрешен соработникот Томислав Димитровски кој во јавноста беше познат по еден немил настан кој што се случи во изминатиот период“, рече Јанушев.

За предлогот на Заев, ВМРО-ДПМНЕ да гласа за една изборна единица, ако сака да добие шпицен кандидат, Јанушев рече дека неговата партија не прифаќа пазарџиска политика.

„Пратеничкиот имунитет на кој се надева, нема да го амнестира од одговорнсот. Ова се сериозни теми кои мора да ги водиме врз основа на принципи и аргументи“, додаде Јанушев.

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ рече дека тие имаат кандидати за сите министерски места во техничката влада, но ќе ги кажат по преговорите на лидерската средба.

Би можело да ве интересира

Службеници во Владата како новинари, на државен трошок престојувале во Софија тврди ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Муцунски: Владата води попустлива политика во преговорите со Бугарија

Ана Ололовска

Арсовски: Покачувањето на просечната плата е вештачко

Ана Ололовска

Арсовски: Капиталните расходи двојно помали, инфлацијата двоцифрена, по ребалансот кризата ќе биде продлабочена

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ковачки: СДСМ молчи за јавниот срам пред стратешките партнери за средбата на Џафери со чеченски политичари блиски до Путин

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да одговори дали и кои нивни функционери присуствувале и знаеле на средбите на Талат Џафери и лица од Чеченија кои претставуваат ризик за безбедноста на Македонија и западниот свет

Ана Ололовска