ВМРО-ДПМНЕ: Не е спорна потребата за противпожарна скала, спорно е што е два пати поскапа од таа во Загреб

Од:

„Срамота е што по четири години преспан мандат двајцата градоначалници Петре Шилегов и Филип Темелковски се фалат со чистење на дива депонија, како да изградиле небаре нов булевар, во исто време кога Градот Скопје создава дива депонија во Вардариште. Тоа е сигурна потврда дека ништо друго и ништо сериозно немаат сработено.

Што се однесува до изјавите на Шилегов за противпожарната скала го истакнуваме следното:

Гледаме како мрзеливиот градоначалник милионер Петре Шилегов се пењави да го одбрани неодбранливото. Шилегов не убедува дека неговата скала, е најубавата скала што може да се набави и притоа да се украдат над 900 илјади евра“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Петре Шилегов.

„Не е спорна потребата за противпожарна скала, спорно е што таа е два пати поскапа од набавката на иста таква скала со таа во Загреб.

Или пластично кажано, 1.723.621 евра колку што плаќа Шилегов за неговата скала е повеќе од 794.052 евра колку плаќа Загреб за иста таква скала. Разликата е 929.569 евра што отвора сомнеж дека овие пари завршиле во приватни џебови и е злоупотребен градскиот буџет.

Воопшто не држи тврдењето на Шилегов кој сака да објасни дека неговата скала била поскапа зошто имала корпа, фен, сајла, под и токму поради ова таа вреди речиси 930 илјади евра повеќе.

Основаните сомнежи се дека чим од една скала Шилегов краде по милион евра, колку краде од сите други работи?

Градскиот арамија Шилегов наместо да биде патетичен со тврдењата колку е потребна противпожарна скала, ние со согласуваме со истата неопходност, но не се согласуваме со тоа кога истата се набавува, да се крадат скопјани.

Неговото безобѕирно крадење, е навреда на интелигенцијата на граѓаните“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

„Лајка“: Ги викаме активистите на средби, ама тие не доаѓаат

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ ја почна блокадата на измените во Законот за служба во армијата

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Арсовски: Филипче и Заев ќе се рекламираат за успешна вакцинација со 300.000 евра народни пари

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митева: Преку проектот за дигитализација во образованието се потенцира економската и социјалната нееднаквост

Ана Ололовска

Стојаноски: ВМРО-ДПМНЕ поднесе околу две илјади амандмани на предлог-законот за служба во Армијата

Ана Ололовска

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Имаме основани сомневања дека Шилегов делел субвенции за инвертер клими по партиски клуч

Ана Ололовска