ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е државата со најзагаден воздух во Европа

Од:

„Македонија е државата со најзагаден воздух во Европа, а владата на СДСМ не превзема ништо да го реши овој проблем со кој што се соочуваат граѓаните.

Одродената и криминална власт предводена од аболицираниот Заев не ја интересираат животите на илјадниците македонски граѓани кои се директна жртва на енормно загадениот воздух.

Наместо да се преземат конкретни мерки кои ќе ја намалат загаденоста, тие спијат или играат игрици.

Македонскиот народ знае дека актуелната власт нема ниту капацитет, ниту волја да го реши овој проблем.

Македонија е во прашање, затоа граѓаните треба да ни се придружат денес на протестот во 17 часот, за што побрзо да го порази и СДСМ и Зоран Заев и црните политики наметнати со оваа црна власт за една намена“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

Данок на возила ќе се плаќа зависно од тоа колку штетни гасови испуштаат

Васко Маглешов

Ништо од планот за чист воздух, активистите бараат оставки

Ана Василевска

Фондот ќе испитува дали иновацијата на Орданоски од 350.000 евра е плагијат

Мери Јордановска

ЕУ ќе дебатира за план за „нула штетни гасови“ до 2050 година

Ана Ололовска

Југохром не може да работи без филтри

Татјана Ташкова

Рекордно ниво на јаглерод диоксид во земјината атмосфера