ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски е премиер и професор, а нема факултет меѓу 2000 универзитети на Шангајската листа

Од:

„Каква власт, такво образование, но и катастрофално рангирање на македонските универзитети кои ги нема на Шангајската листа. Уште едно потфрлање на владата на СДСМ и ДУИ, Димитар Ковачевски е премиер и професор, а нема факултет од Македонија меѓу 2000 најдобри факултети на Шангајската листа“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Со СДСМ И ДУИ е пробиено дното во образованието затоа што ниту една високообразовна институција од Македонија не се најде меѓу најдобрите 2000 на новото академско рангирање на универзитетите во Светот.

Уште еден „успех“ од серијалот на „Блескаме“ на ненародната власт на СДСМ и ДУИ.

Додека универзитетите во регионот се борат за место меѓу првите 1000, а некои од нив и меѓу првите 500 универзитети, ние се соочуваме со резултати кои одамна се алармантни, но што е полошо за нивно подобрување не се бори никој од релевантните институции.

Со Владата на Ковачевски македонското образование ниже само порази и е предмет на диктатура и распродажба.

Катастрофалните образовни политики се потврда дека образованието е на последно место на приоритети на оваа ненародна и предавничка Влада.

Без инфраструктурни проекти, без повисок стандард на професорите кои се со потпросечни примања, без вложувања во лаборатории и истражувачки центри е високото образование последниве неколку години. Наместо проекти во образованието, досегашните министри, дали од ДУИ или од СДСМ мислам само на по некој наместен тендер на нивни блиски фирми.

Учебници нема, свидетелства нема, ама затоа по диктат и уцени ќе се менуваат учебници во Македонија, ќе се ретушира историјата и ќе се менуваат лекции за историски настани и личности по урнек на бугарските барања“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Судот да ја утврди деловната способност на дезертерот Ковачевски за да се види дали неспособноста му е прогресирана

Катерина Павлова-Николовска

Ковачки: Има основни сомненија дека Ковачевски има нарушена деловна способност, сам поднел документ дека е трајно неспособен

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Ова ли е новото модерно Скопје на СДС – луѓе на директорот на Арсовска физички малтретираат вработени, оставки веднаш

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Еднаш лажго, секогаш лажго, еднаш дезертер, секогаш дезертер-тоа е Ковачевски

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Народот нема за леб, а владата набавува октоподи

Ана Ололовска

Ковачки: Уште не одговорија од СДС, дали Ковачевски лажел за да избега од војска или е навистина трајно неспособен

Ана Ололовска