ВМРО-ДПМНЕ ќе му поднесе кривична на Талат Џафери поради албанскиот јазик во ЕП

Од:

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека ќе поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието Талат Џафери „поради свесно кршење на Уставот и законите“ при неговото обраќање во Европскиот парламент, каде зборуваше на албански јазик.

dobivaj vesti na viber

„Апелираме надлежните власти и владини институции да реагираат и да го осудат ваквиот чекор“, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ во кусото соопштение.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Ако СДС пронајде струја која ја произведува Мицкоски тогаш слободно нека ја одземе

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Лефков: Аферата Броило е шема која покажува како Димитар Ковачевски и неговиот кум здружени во Соларен Картел свртеле 26 милиони евра

Ана Ололовска

Мицкоски: Жалам што премиерот и министрите во вакви важни моменти за Македонија, не можат да ја надминат својата суета и да се стават на страната на граѓаните

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Денес граѓаните ќе дознаат кои се кризните профитери во Македонија

Ана Ололовска

Трипуновски до Димковски: Мерките ви се неефикасни и популистички

Ана Ололовска

Ковачки: Постојат индиции и за други функционери од извршната власт СДС за дезертерство

Ана Ололовска