ВМРО-ДПМНЕ ќе му поднесе кривична на Талат Џафери поради албанскиот јазик во ЕП

Од:

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека ќе поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието Талат Џафери „поради свесно кршење на Уставот и законите“ при неговото обраќање во Европскиот парламент, каде зборуваше на албански јазик.

„Апелираме надлежните власти и владини институции да реагираат и да го осудат ваквиот чекор“, додаваат од ВМРО-ДПМНЕ во кусото соопштение.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Стоилковски: Шилегов потпишал и анекс на веќе нереално прескап договор

Ана Ололовска

Стоилковски: Тендер за 3 милиони евра добиен со само едно наддавање

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Филипче и Хасани трошеле пари за модуларната болница во Тетово, кога веќе имало објект во тврда градба кој требало само да го опремат?

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ кампањата за локалните избори ја почнува во Охрид

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов исплаќа милионски суми на наместени тендери

Лефков: Ако дрогата е од 2016, немало црногорските власти да знаат дека се крие во тоа возило, очигледно е дека се работи за пресретнат шверц