ВМРО ДПМНЕ: ЈП Лајка не демантира судир на интереси, ДКСК да поведе постапка и да утврди колку пари се испумпани со судир на интереси

Од:

Од ВМРО ДПМНЕ преку соопштение реагираат на демантот на „Лајка“, на прес конференцијата на Стефан Кирков од ВМРО ДПМНЕ.

„ЈП Лајка не демантира судир на интереси, ДКСК да поведе постапка. УО на ЈП Лајка е полна со луѓе кои се членови на управниот одбор, но и вработени или ангажирани во други институции кои даваат услуги на ЈП Лајка.

Савовски и Илиевски можат да влијаат на процесите и договорите за набавка и затоа или не треба да бидат дел од УО на ЈП Лајка или да не даваат услуги на претпријатието.

ДКСК да отвори случај и да провери колку пари се испумпани од ЈП Лајка преку судир на интереси. Начинот на кој што работи ЈП Лајка е начин на кој што работи СДСМ, со судир на интереси и злоупотреба на парите на граѓаните“, велат од ВМРО ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не се менува, се уште дејствува опасно по здравјето на граѓаните, води црна кампања наместо да повика на вакцинација

А1он

ВМРО ДПМНЕ: Запрепастени сме од мрзеливоста и неспособноста на Шилегов цели 4 години, а затоа сега тој е изненаден од добрите проекти на Даниела

А1он

„Лајка“ ги демантира обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека претпријатието функционира за исцрпување на народни пари

А1он

ВИДЕО: О.Г.А.Н. штанца анкети секој ден, а во седиштето нема никој и се веат пелени

Маја Илиевска-Пачемска

СДСМ: Очајнички чекори на ВМРО-ДПМНЕ пред извесниот пораз што им следува во Град Скопје и Карпош

А1он

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се уплаши од Законот за потекло на имот затоа што ќе важи и за поранешни функционери

А1он