ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот со прославата на Делчев покажува системска неспособност

Од:

Хаосот со прославата на раѓањето на Гоце Делчев покажува дека државата е во распаѓање и системска неспособност која се гледа во секоја од областите велат од ВМРО-ДПМНЕ.

– Срамно е тоа што поделбите и омразата се толку големи што одбележувањето на раѓањето на херојот помина во знакот на стотици ангажирани полицајци, хеликоптери, борни коли. Ова ли е пријателство со Бугарија за кое СДС и ДУИ говорат. Постојани навреди, закани, омаловажувања кои доаѓаат од источниот сосед, додека Владата нема никаков одговор. Историска комисија чии позиции се сомнителни и без јасни ставови. Никој од јавноста не знае за што се преговара и кои се македонските позиции. Како што се неспособни од власта на Ковачевски и Ахмети во економијата, енергетиката, стопанството, тие се неспособни и во менаџирањето на односите и во секој еден од сегментите водењето на држава. Сликата на стотици полицајци како ги чуваат моштите на Гоце Делчев од живите наследници покажува дека државата е на погрешна патека. На погрешна патека сме и поради фактот што премиерот на државата Ковачевски и вицепремиерот Артан Груби со останатата свита како криминалци се прикрадоа на гробот на Делчев далеку од народот кој остана зад барикадите. Тоа е поради фактот што не сакаат соочување со народот. Тоа соочување мора да дојде, и ќе се случи на изборите кои се решение на тоа да престане пропаста на државата се наведува во соопштението од партијата.

Би можело да ве интересира

Дали повратници од ИСИС и членови на нарко кланови не се на листата на „Безбеден град“ прашува ВМРО-ДПМНЕ

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Талевски: Десет дена молк по тешката хаварија на БЛОК 3

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митева: Дали Ветон Груби купува, а Артан Груби плаќа?

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Стоилковски: Дали и зошто борци- повратниците од Сирија и Ирак, доброволци во ИСИС и Ал Каеда, не се на листата Безбеден Град?

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Стоилковски: По која методологија на списокот од „Безбеден град“ има лица од една, а нема од друга криминална група?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митева: 1 милион за фирмата на братот на Груби, очигледен е судирот на интереси, институциите да не молчат

Ана Ололовска