ВМРО ДПМНЕ: Единствен начин да се справиме со пандемијата во Прилеп и Куманово е да се прогласи кризна состојба во тие два града

Од:

Од опозициската ВМРО ДПМНЕ реагираат на денешната прес конференција на министерката за одбрана Радмила Шеќеринска.

Според ВМРО ДПМНЕ, единствен начин да се справиме со пандемијата во Прилеп и Куманово е да се прогласи кризна состојба во тие два града.

„Шекеринска наместо како по модна писта да се шета наоколу, треба да ги праша стручните лица во МО, кои ќе и кажат како е тоа можно. Дали Шекеринска знае колку припадници на Армијата се доведени во опасност од контактите со лица заразени соо коронавирус во жариштата како Куманово и Прилеп. Не смее да се дозволи ескалација на состојбата. Ограничениот здравствен капацитет на Македонија нема да може да го издржи тоа“, пишува во соопштението на ВМРО ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

За неносење маска санкционирани 615 лица

Ана Ололовска

Oд 16 до 22 ноември, регистрирани сe 7.486 нови случаи, најголем дел од Скопје

Ана Ололовска

Активни 20 687 случаи на заболени од Ковид-19, наскоро во земјава ќе пристигне лекот „Фавипиравир“

Ана Ололовска

Филипче се сретна со директорите на ковид-центрите околу новите капацитети

Жарко Настоски

Кризниот штаб во Берово со нови мерки по зголемениот број заболени од Ковид-19

Жарко Настоски

Повторно десетмина починати од коронавирус во Скопје, близу 10.000 луѓе се заразени во главниот град

Жарко Настоски