ВМРО ДПМНЕ: Единствен начин да се справиме со пандемијата во Прилеп и Куманово е да се прогласи кризна состојба во тие два града

Од:

Од опозициската ВМРО ДПМНЕ реагираат на денешната прес конференција на министерката за одбрана Радмила Шеќеринска.

Според ВМРО ДПМНЕ, единствен начин да се справиме со пандемијата во Прилеп и Куманово е да се прогласи кризна состојба во тие два града.

„Шекеринска наместо како по модна писта да се шета наоколу, треба да ги праша стручните лица во МО, кои ќе и кажат како е тоа можно. Дали Шекеринска знае колку припадници на Армијата се доведени во опасност од контактите со лица заразени соо коронавирус во жариштата како Куманово и Прилеп. Не смее да се дозволи ескалација на состојбата. Ограничениот здравствен капацитет на Македонија нема да може да го издржи тоа“, пишува во соопштението на ВМРО ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

14 починати од Ковид-19, 135 нови случаи

Катерина Павлова-Николовска

760 лица се лекуваат во ковид центрите во Скопје и низ земјава

Катерина Павлова-Николовска

Вакцина против Ковид-19 вчера примиле нешто помалку од 12 илјади граѓани

Шест отсто од тестираните позитивни на Ковид-19

Вакцина против Ковид-19 досега примиле 97 илјади граѓани

12 починати од Ковид-19 и 198 нови случаи

Катерина Павлова-Николовска