ВМРО-ДПМНЕ: Џабе епските расправи, Владата се откажа од недела неработен ден

Од:

ВМРО-ДПМНЕ со соопштение реагира на најавите од Владата дека прогласувањето на недела за задолжително неработен ден се одложува, а новиот закон ќе важи од 1 јануари идната година. Еве го во целост соопштението од ВМРО-ДПМНЕ:

„Уште една од бомбастично најавуваните реформи на Владата на Заев заврши неуспешно, недела како неработен ден се одложува. Епските битки и расправи за недела како неработен ден завршија со уште едно фијаско на владата. Залудни се расправи од месец дена со кои владата ја замајуваше јавноста за недела неработен ден кога сега тоа нема да се применува.

Очигледно со ваквите теми владата се обидува да дефокусира од скандалите и неуспесите, а откако ќе купат месец или два, потоа го забораваат кажаното и преминуваат на нова лага. Еднаш тоа е помпезна, а неуспешна социјална реформа, друг пат е неуспешна даночна реформа, трет пат е неуспешна полициска акција, но шемата е таа, да покријат некој свој скандал или своја корупција,“ се вели во соопштението од партијата.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: 25 илјади деца се во сиромаштија, а Царовска турка проект темелен на елитизам од 120 милиони евра за дигитални учебници

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Павлина Црвенковска во Судски совет е продолжена маша на Заев

Ана Ололовска

Нелоски: Од средбата на Мицкоски со Пендаровски очекуваме уставобранителите конечно да добијат вистинска правда, а Заев да ги тргне рацете од правосудството

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лефков за Филипче: Тврдеше дека документите се лажни, ова се докази за исплати од 7.8 милиони долари кон фантом фирмата која требала да ги набави вакцините

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Нелоски: Се раѓа новиот Рашковски, фирмата на зетот на секретарот на Шилегов добила 4 милиони евра државни тендери за 4 години

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковска е предлог на Заев и СДСМ, таа не е компетентна без ден судски стаж да именува, оценува и разрешува судии

Ана Ололовска