ВМРО-ДПМНЕ до Заев: СДСМ се плаши од избори

Од:

СДСМ се плаши од избори. Зоран Заев знае дека ќе ги изгуби парламентарните избори и сака да владее уште две години на штета на државата и граѓаните, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение по изјава на премиерот Зоран Заев.

„Заев е свесен дека не ужива поддршка кај граѓаните кои се незадоволни од неговите антидржавни политики кои ја понижија државата на меѓународен план и придонесоа за колапс на економијата и затоа се плаши да излезе на  избори.

ВМРО-ДПМНЕ ја уверува власта дека и покрај постоењето на техничка влада, реформските процеси кои се потребни за наша интеграција во ЕУ  ќе бидат спроведувани и имплементирани, тоа не е и не може да биде изговор за власта. Штетите кои ги предизвика СДСМ врз државата се преголеми. Изборите ќе стават крај на една двегодишна апатија и тонење.

Време е СДСМ да се охрабри и да го стави државниот пред партискиот интерес“, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Симовски: Пописот се пролонгира, Парламентот и Владата ќе одредат нов датум

Маја Илиевска-Пачемска

Што предвидуваат одредбите за преодна влада на 100 дена пред избори

Ана Ололовска

Грчки медиуми ја анализираат поврзаноста на предвремените избори со Договорот од Преспа

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: СДСМ води на анкетите пред ВМРО ДПМНЕ, јасно е, со коалицијата сме фаворити на изборите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Коалиционите партнери на СДСМ согласни државата да продолжи по европскиот пат

Ана Ололовска

Средба на Заев со лидерите на коалициските партии

Ана Ололовска