ВМРО-ДПМНЕ бара да се донесе одлуката за Анкетната комисија за Онкологија

Од:

За СДСМ и ДУИ очигледно вистината и правдата за скандалот на Онкологија не се приоритет.Граѓаните бараат одговори и брза реакција на институциите, но власта очигледно упорно се обидува да купува време и упорно се обидува да го забошоти целиот случај вели пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Дафина Стојаноска.

– Времето немилосрдно тече, а од Талат Џафери и мнозинството во Собранието се’уште нема никаква реакција. За таа цел, од оваа говорница, уште еднаш ги повикуваме веднаш да ја донесат Одлуката за формирање на Анкетната комисија и веднаш истата да започне со работа, а со цел утврдување на фактите и вистината за скандалот на Онкологија. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата “Обнова за Македонија” апелира до власта да не тактизира и да не купува време, бидејќи ова е тема за која што мора да има одговорност и судска разрешница. Мора да се најдат и казнат виновниците, рече Стојаноска на прес конференција во Собранието.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Бруталното убиство на Вања е пораз за цела држава, оставка на Спасовски веднаш

Стоилковски: Судот спротивно на Арсовска, констатира долг кон приватниците

Коциќ: Поради ДПМНЕ и Рашела Мизрахи пропадна работата на комисија за случајот со Онкологија

Маркоска: ДПМНЕ да не бега, веднаш да закаже седница на Комисијата за Онкологија

Мизрахи: Заклучоците кои ги прочитав пред Анкетната комисија немаат политички наратив

Горан Наумовски

Марковска: По скандалозните злоупотреби на Комисијата за Онкологија никој нема доверба во Мизрахи

Катерина Ѓуровски