ВМРО-ДПМНЕ: Автократот од Форино викан Талат, изигрува и уставен судија, само да ја спаси кариерата на Ковачевски

Од:

Талат Џафери со отфрлањето на иницијативата за референдум за договорот со Бугарија всушност се обидува да ја спаси кариерата на Ковачевски барем за одредено време. Затоа автократот од Форино викан Талат, се стави во функција и на Уставен судија. Но тешко на таа власт и на тој премиер на кој Талат ќе му чува грб и ќе му толкува Устав и правни норми велат од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

– Очигледно се свесни дека доколку се одржи референдум скоро милион гласачи ќе излезат и ќе го отфрлат Договорот. Народот знае дека Договорот кој го донесе СДС е штетен и е извор на асимилаторските и негаторски политики кон Македонија. Огромното мнозинство на граѓани, вклучително и значаен дел од членовите на СДС се против понижувањата кои произлегуваат од него. Резултатите денес ги гледаме сите, се менуваат учебници за личности и настани од македонската историја, се негира македонски идентитет, јазик и култура, се погазува честа и достоинството на македонскиот народ. Само антимакедонската СДС и негаторските кругови во Софија се радуваат на ова. Ако имаше храброст Ковачевски кој со денови се крие, ќе прифатеше референдум и ќе видеше што мислат граѓаните за неговите политики. Вака бега од соочување со народот и моли кај Талат и во Мала Речица да му овозможат уште некој месец власт. Но бегање од народ нема. Нема бегање од казна и катастрофален пораз се вели во соопштението од партијата.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Што треба да се случи друго за Спасовски да си поднесе оставка

Ана Ололовска

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стојаноски: Владата закажа важна прес конференцијата на која кажа дека нема да ги променат даночните стапки кои ВМРО-ДПМНЕ ги воведе

Ана Ололовска

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ предизвика катастрофа во Скопје, градот нема јавен превоз

ВМРО-ДПМНЕ: Стани Таче не се криј позади Цаци, наместо стендап комичар биди маж и прифати избори

Стоилковски: РЕК Битола во вештачка кома, наместо да произведува и продава струја, 20 милиони евра се дадени за увоз