Владина делегација од понеделник на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Од:

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев од понеделник до сабота ќе престојува во Њујорк каде ќе учествува на 74. Генерално собрание на Обединетите нации.

Во состав на владината делегација, како што денеска соопшти владината прес- служба, ќе бидат и вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, министерот за надворешни работи Никола Димитров, министерот за здравство Венко Филипче и министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини.

Официјалното обраќање на премиерот Заев на Генералното Собрание на ОН е предвидено за сабота во претпладневната сесија.

Премиерот и министрите ќе учествуваат во работата на форумите во рамки на четирите самити кои годинава се посветени на климатските промени, на универзалниот пристап до квалитетни здравствени услуги, на целите за одржлив развој и на финансирање на развојот.

Во агендата на премиерот Заев е предвидена и официјална средба со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш, како и присуство на приемот на покана од претседателот на САД Доналд Трамп и сопругата Меланија по повод одржувањето на 74-тото Генералното собрание на ОН.

Покрај ова, предвидени се и билатерални средби и учества на настани и дискусии во организација на шефови на држави или влади, како и во организација на тинк-тенк и други меѓународни организации и академски и медиумски институции.

Би можело да ве интересира

Заев на ФБ: Ова е неповторливо време за државата

Ана Ололовска

Османи: За нас сонцето и натаму ќе изгрева на Запад

Ана Ололовска

Заев: Очекувам конкретна поддршка од Бугарија за нашата евроинтеграција

Ана Ололовска

Заев: Се покажува разликата со нашите политички опоненти

Ана Ололовска

Заев: Ќе се сретнам со историчарите пред утрешната средба на македонско-бугарската експертска комисија

Ана Ололовска

Заев: Франција не е против нас, очекувам одлука за преговори

Ана Ололовска