Владата ќе ги награди пожарникарите со 10 илјади денари

Од:

Владата на денешната седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината со 10 илјади денари.

„Наградата од 10.000 денари е во знак на благодарност за демонстрираната храброст, професионалност и пожртвуваност во мисијата да се спасат животи и да се зачуваат природните ресурси на татковината.
Нивната пожртвуваност и професионалност нема да останат заборавени. Уште еднаш сакам да изразам благодарност кон сите професионалци, волонтери, граѓани и институции кои несебично учествуваа во безмилосната борба со огнот и да порачам дека мораме да останеме тука едни за други секогаш кога е потребно“, вели Љупчо Николовски, вицепремиер за борба против корупцијата.

Би можело да ве интересира

Шеќеринска: Дополнителна соработка со Словенија за успешно справување со пожарите во иднина

А1он

Владата ја укина забраната за движење во шуми и шумски предели

А1он

Активни пожарите кај Раовиќ и Ракле, локализиран пожарот над Патишка река

А1он

Активни шест пожари, во Скопско, Прилепско, Струмичко, Беровско и Центар Жупа

А1он

Активни пожари во Скопско и Демиркаписко, локализирни во Дивље и Виница

А1он

За 24 часа 106 шумски пожари во Грција

А1он