Владата го објави предлогот на француското претседателство

Од:

Македонската влада денеска на официјалната веб страна интегрално го објави предлогот на француското претседателство.

dobivaj vesti na viber

Предлогот во кој се вградени забелешките на Владата од денеска е достапен за јавноста и ставен на широка консултација која започна утрово со состанок на претседателот на Владата, Димитар Ковачевски со членовите на владината коалиција.

Дополнително, ќе се одржат консултации со експертската и стручната јавност, како и со медиумите, со цел процесот да се одвива транспарентно и јавноста да биде запознаена со сите следни чекори. Предлогот е стигнат по владината интервенција во Брисел и реакцијата на драфт документите кои јавноста имаше прилика да ги издискутира минатата недела.

„Официјалните ставови ќе бидат соопштени откако предлогот ќе ги помине филтрите на сите засегнати институции. Ќе следи широк консултативен процес со владината коалиција, а потоа и со Претседателот на државата, со Парламентот и со опозицијата, како и со граѓанскиот сектор, експертската и севкупна јавност во земјата. Сакам да повторам и да ги уверам граѓаните дека ние имаме план и стратегија која очигледно дава резултат. Затоа апелирам до сите политички актери и до медиумите да се воздржат од шпекулации и да се потпираат на официјалните информации од институциите”, рече Ковачевски.

Би можело да ве интересира

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

На 19 август ќе се гласа за недоверба на Владата на Црна Гора

(ВИДЕО) Пратеникот Биков од ГЕРБ: Во Македонија има криза на идентитетот кој е понов од бугарскиот

Орце Костов

Мицкоски: Власта да не го бојкотира референдумот

Повисоки плати за вработените во МВР од септември

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Седуммина признаа вина за инцидентите пред Собрание, тројца од нив имат по 18 години

Кристијан Ландов