Владата ги демантира тврдењата на Милошоски дека Заев и Спасовски делеле пасоши на борци на ИСИС

Од:

Владата на Северна Македонија најостро ги демантира и отфрла како невистинити тврдењата на пратеникот Антонио Милошоски дека наводно „премиерот Заев и министерот Спасовски делеле македонски пасоши на терористи од ИСИС“ се вели во соопштението од Владата.

„Ова е брутална лага која има за цел да ја манипулира јавноста, да попречува случајот да се расчисти до крај и да направи штета на угледот на институциите кои посветено и успешно се справуваат со секаков вид криминал. Институциите разоткрија случај и сузбија криминална група, чии членови – вработени во управните служби на МВР, злоупотребувајќи ја службената положба издавале македонски патни исправи преку злоупотреба на туѓ идентитет. Неколку дена пред да бидат соопштени резултатите од акцијата челниците на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ започнаа да ја саботираат акцијата, а тоа го прават и деновиве и со тоа сериозно и неодговорно се обидуваат да го загрозуваат процесот преку доведување на јавноста во заблуда со лаги„ стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

Заев-Ципрас: Придобивките од Договорот од Преспа се препознаени и од оние кои имаа сомнежи

ВМРО-ДПМНЕ: За време на власта на Заев долгот порасна за 2,4 милијарди евра

(ВИДЕО) Заев на Форумот Делфи во Атина: Потребен ни е економски просперитетен Балкан на 21 век, интегриран во ЕУ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев – Блер: Потенцијали за соработки со глобалната ИТ компанија „Оракл“ за враќање на мобилноста на граѓаните

Ана Ололовска

Заев, Димитров и владина делегација денеска во Атина

Ана Ололовска

Унгарија ни донира 6.000 вакцини, Спасовски вели дека се за граничните полицајци

Жарко Настоски