Владата даде поддршка за проектот „Воведување брз автобуски превоз во Скопје“

Од:

Владата на денешната седница, на предлог на Министерството за транспорт и врски, ја разгледа и усвои Информацијата во врска со продолжување на постапката за реализација на проектот „Воведување брз автобуски превоз во град Скопје“, со Предлог договор за имплементација и даде поддршка проектот да продолжи да се реализира, соопшти владината прес-служба.

Според Информацијата од ресорното министерство, во текот на месец септември, од Град Скопје е соопштено дека се планира продолжување на проектот, за којшто на 21 април 2021 година Град Скопје и ЕБОР случија Проектен договор за реализација на проектот „Воведување брз автобуски превоз во град Скопје“.

Предлог Договорот за имплементација на проектот согласно Проектниот договор, треба да го склучат Министерството за финансии, Министерството за транспорт и врски и Град Скопје.

Би можело да ве интересира

За 12,5 отсто е намален бројот на патници со автобус во четвртиот квартал лани

Пресуда за „Ласкарци“: 14 години затвор за возачот на автобусот, сопственикот на „Дурмо Турс“ доби најблага казна од сите обвинети

Александар Тодески

Денеска и утре автобусите на ЈСП ќе сообраќаат по неделен возен ред

А1он

Бочварски го потпиша договорот за имплементација на БРТ во Скопје

Арсовска ќе го реализира проектот на Шилегов за брз автобуски превоз

Орце Костов

ВИДЕО: Ниту автобуси, уште помалку еколошки – Арсовска две години ветува, но никако да ги донесе