Влада: Да се прочисти Избирачкиот список што побргу

Од:

Владата на Република Македонија ги изразува своето незадоволство и протест до Државната изборна комисија заради бавноста и недоволната посветеност во процесот на прочистување на Избирачкиот список.

dobivaj vesti na viber

Незадоволството Владата го изразува во денешното соопштение по одржаната седница на која го разгледа степенот на прогрес во реализацијата на целите и активностите утврдени во Патоказот за реализација на приоритетните цели за 2012 година, усвоени во рамки на Пристапниот дијалог на високо ниво помеѓу Република Македонија и Европската Унија.

Во делот на исполнување на обврските од сферата на реформа на изборното законодавство, Владата увиде дека Државната изборна комисија ненавремено ги реализира преземените и ветени за исполнување обврски и активности кои се во нејзина надлежност, а кои се однесуваат на прочистувањето на Избирачкиот список, односно не се придржува кон роковите предвидени во Патоказот.

– Владата смета дека кон едно вакво значајно прашање Државната изборна комисија треба да се однесува поодговорно, со зголемено внимание и со силна динамика и интензитет во постапувањето, ефикасно и ефективно, се посочува во соопштението.

Во оваа насока, Владата упатува апел до претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко, за забрзување на активностите и постапувањата во однос на прочистување на Избирачкиот список.

Би можело да ве интересира

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

А1он

ДИК додели уверенијата на шест нови пратеници, ќе ги заменат оние кои беа избрани за градоначалници

Ана Ололовска

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

А1он

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

А1он

До ДИК пристигнале 13 приговори, седум од ТМРО и шест од СДСМ

А1он

3 comments

Ната 30/10/2012 - 18:03 at 18:03

Eh Kondarko, Kondarko sedna vo fotelja i zaspa i dobro e sto vaka te zae…vaat.

Reply
Bukefal 31/10/2012 - 12:25 at 12:25

Хаха, па што се загрижи владава за избирачкиот список? Прво викаа предвремени избори во декември да има, па по огромниот митинг на опозицијата се предомислија, и сега одеднадеш ним им текна за избирачкиот список! Кажете еднаш што сакате, ИЗБОРИ или се плашите од избори!

Ееееххх, од АЈДУЧАНА политичари не бива.. !

Reply
тепало_пп 31/10/2012 - 11:00 at 11:00

Без разлика на каква позиција и да биди поставен комуњар си е комуњар научен на „лежи лебу да те јадам“ и „нишај врата земај плата“ не барајте работа од нив

Reply

Leave a Comment

one × two =