Вишото ЈО ги оквалификува како неосновани жалбите на одбраната на обвинетите за ,,27 април”

Од:

На јавната расправа, што трет ден се одржува во Апелацискиот суд за жалбите по пресудата за случајот „27 април”, Вишото јавно обвинителство со повеќе образложенија ги оцени жалбите на одбраната на обвинетите како неосновани.

Седницата денеска продолжи со исказите на дел од одбраната. Тие посочуваа делови од пресудата, кои, според нив се апсурдни, нема доволно докази или не се добро појаснети.

Предвидено е денеска да заврши јавната расправа. По исказот на Вишото ЈО во Апелацискиот суд, обвинетите ќе ги изнесат своите жалби.

Би можело да ве интересира

Завршните зборови за „Организаторите на 27 април“ закажани за 1 јули

Ана Ололовска

Пораки меѓу Јанакиески и Милевска, два месеци пред крвавиот четврток: Зборувале за уметници, свирчиња, озвучување

Кристијан Ландов

Русковска и Јанакиески се скараа за пораки, обвинетиот тврди дека му ги покажала во 2018 година, обвинителката дека ги има од 2020 година

Ландов

„Нема услови за разрешување“, две години нема одговорност за Гешковска, Цветановски и Биковски за 27 април

Кристијан Ландов

Протест за ослободување на осудените за „27 април“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Уставобранителите се осудени за тоа што го нарачал Заев, а наградата за Кацарска е Уставниот суд

Ана Ололовска