(ВИДЕО) Кондарко: Избирачките одбори не се бираат само за локалните туку за сите наредни избори

Од:

Државната изборна комисија ќе врши избор  на нов состав на избирачките одбори.

dobivaj vesti na viber

Бидејќи на досегашните, 4-годишниот мандат им е истечен, според законот, се врши генерален реизбор.

3 од членовите во одборите се од јавната админисрација, а двајца од партиите, еден од власта еден од опозицијата, со најголем број гласови на последните избори.

„Изборот е за наредните 4 години, Овие не се бираат само за локалните избори, туку за сите наредни, и парламентарни и претседателски. Независно од учество или неучество на опозицијата на локалите избори,  мора нов изборна избирачките одбори .Тие не се само за локалните избори“изјави претседателот на Државната изборна комисија, Борис Кондарко.

Политичките партии од 26.јануари имаат рок од 5 дена  да ги достават своите предлози за членови и нивни заменици.

Би можело да ве интересира

РИК: Одложени конечните резултати поради повторување на гласањето

А1он

Ѓилас: Опозицијата освои 70.000 гласови повеќе во Белград, имаме шанса за промени

А1он

Протест пред РИК во Белград поради изборна измама

А1он

Официјални резултати од парламентарани избори во Србија – СНС 120 пратеници, Обединета Србија 38 мандати, СПС 32

А1он

РИК: Резултати од претседателските избори на 100 отсто обработени избирачки места во Србија

А1он

Меѓународни набљудувачи: Изборите во Србија ги одбележаа нееднаквите услови за учесниците

А1он

Leave a Comment

20 − 2 =