ВИДЕО: Закана сте за безбедноста, нема влез во Македонија – Бугарски новинари добиле забрана за влез

Од:

Бугарски новинари обвинуваат дека без образложение добиле забрана за влез во Македонија. Во видеото и фотографиите кои на социјалните мрежи ги објавија новинари на бугарската безпартиен.бг, велат дека македонската полиција само им врачила документ дека не им се дозволува влез, бидејќи се закана за безбедноста.

Според нив тие не се единствени. И други новинарски екипи биле вратени од граница

На социјалните мрежи објавувајќи ги и документите кои ги добиле од граничната полиција, пишуваат:

„На тимот на безпартиен. бг, му е изречена забрана за влез на територијата на Република Владата на Република Северна Македонија.
Република Северна Македонија го ограничува покривањето на прославите по повод годишнината од раѓањето на лидерот и основач на ВМРО – ГоцеДелчев. Нема објаснување! „Или ќе ја оставите опремата за снимањее и ќе влезете како граѓани или воопшто не влегувате“, ни беше кажано“

Министерот за внатрешни работи Иван Демерџиев потврди дека на неколку Бугари не им било дозволено да ја преминат границата, но се надева дека нивните документи ќе бидат обработени.

Според бугарските медиуми има и список од најмалку 14 лица, бугарски државјани, на кои им е забрането да учествуваат на одбележувањетот, бидејќи според властите на РСМ ќе направат провокација и тензија.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Нема да пропадне Македонија ако вметнеме 3.500 Бугари во Уставот

Орце Костов

Наследниците на писателот Талев: Бугарија да ја спаси куќата во Прилеп од која не избрка Сашо Мијалков

Орце Костов

Бугарско МНР: Македонија еднострано ги толкува историските настани, името на Иван Михајлов не е закана

Орце Костов

Бугарија: Украдениот монитор од Културниот центар во Скопје е напад на бугарската држава

Орце Костов

Ангелов: Да се префрла несразмена вина на Бугарија за депортацијата на Евреите е несериозно

Ана Ололовска

Фрчкоски: Важно е што во извештаите на ОН постои македонско малцинство во Бугарија

Ана Ололовска